Serbarile Bistritei Medievale 2010

Vineri 18 iunie

 

Turnul Dogarilor:

Ora 18.00 – Vernisajul expozitiei de grafică ‘Biserici fortificate şi cetăţi din 
                   Transilvania
’  – Elena Sofia Tiniş şi Mihai Bobei.
                   Minispectacol: “ Acuzarea iscoadei vrăjmaşe”, 
                  Participă: Garda Bistriţei, Nosa, Bordó Sárkány şi Cavalerul                
                  Hartmann, Magister Cavalerismus


Pietonalul Liviu Rebreanu 

12.00-16.00 – Instalarea standurilor Târgului de Vară al Saşilor Bistriţeni.

Ora 20.00 – Şcoala tinerilor scutieri şi a galeşelor domniţe sub îndrumarea cavalerului Hartmann, Magister în arta cavalerismului 

Ora 20.00 – Animaţie stradală (Bordó Sárkány, Nosa, Garda Bistriţei)
                   Concursuri interactive cu publicul ‘Cel mai voinic bistriţean’
                   (Trasul frânghiei, Scandenberg, Tras cu arcul la ţintă)


Sâmbătă 19 iunie


11.00-17.00 Vizitarea Bisericii Evanghelice – ghizii Consiliului Local al Tinerilor Bistriţa


Pietonalul Liviu Rebreanu:

10.00 – Animaţie stradală (catalige, jonglerii, cavaleri, domniţe, trubaduri, herald, papuşi uriaşe) – până la apusul soarelui.


Scena mică

Ora 11.00 – Bordó Sárkány (Ungaria) – muzică medievală cu cimpoaie şi tobe
                   Grupul Nosa (Bistriţa) – dans medieval
                   Naratorul trubadur – Povestiri medievale comice
Ora 11.30 – Şcoala tinerilor scutieri şi a galeşelor domniţe, sub îndrumarea Cavalerului Hartmann, Magister Cavalerismus (Iniţiere tineri scutieri)
                  Şcoala de dans medieval + Nosa
                   Naratorul trubadur – Povestiri medievale comice
Ora 13.00 – Naratorul trubadur – Povestiri medievale comice
                  Căsătorii în stil medieval  
                  Păpuşile Uriase medievale ale Bistriţei
                  Garda Bistriţei

Ora 13.30 – Prezentarea meşterilor
Ora 14.00 – Dansuri medievale – Grădiniţa nr.6 Bistrita, Grupa Maghiară
Ora 14.30 -  Parada Baby Party
Ora 15.00 – Anonimii (Tg. Mureş) – teatru pentru copii
Ora 16.00 – Fanfara Forumului German Bistriţa 


Scena mare

Ora 10.00–11.00 – Ordinul Cavalerilor Lup (animatie)
Ora 11.00-15.30 – Probe de sunet (Pontice, Bordó Sárkány, VAN) 

Ora 15.30 – Grupul de dansuri Regenbogen al Forumului German Bistriţa

Ora 16.00-17.00 – Pregătirea paradei

Ora 17.00 – Semnal Trompeţi
Parada Cavalerilor, Domniţelor, Stegarilor, Menestrelilor, Armelor şi Costumelor Medievale condusă de Judele Bistriţei. 
                 Traseul: Scena Mare– Pietonal – Str. Dornei – Primărie – Scena Mare.

Ora 17.30 – Stegarii din Sibiu – spectacol de jonglerie cu steaguri 
                   Moment Oficial.
                   
Ora 18.00 – Ordinul Cavalerilor Lup.  Pătrunderea Vrăjitoarei în Cetate
                   Rondul Gărzii Cetăţii Bistriţa
                   Grupul NOSA
(Bistriţa) – dansuri medievale

Ora 18.20 – Bordó Sárkány (Ungaria) – muzică medievală cu cimpoaie şi tobe 

Ora 18.50 – Moment Vrăjitoare, prima parte
                  Rondul Gărzii Cetăţii Bistriţa

Ora 19.00 – Domniţa Bistriţei, prima parte
                  Moment istoric: este anunţată vizita Domnitorului Petru Rares

Ora 19.45 – Moment istoric – Sosirea lui Petru Rareş în Cetatea Bistriţei
                   Reprezentaţie Stegarii din Sibiu

Ora 20.10 – Rondul Gărzii Cetătii Bistriţa – prinderea vrăjitoarei

Ora 20.20 – Pontice (Bucureşti) – concert de muzică medievală, traditională       
                  europeană.

Ora 21.20 – Ordinul Cavalerilor Lup. Judecarea şi arderea vrăjitoarei

Ora 22.00 – Prezentarea meşterilor

Ora 22.15 – Menestrelii veacului XXI – VAN (Ungaria) – concert de rock-medieval

Ora 23.00 – “E noapte si e frig, seniori!

 


Duminică 20 iunie


Pietonalul Liviu Rebreanu:

10.00 – Animaţie stradală (catalige, jonglerii, cavaleri, domniţe, trubaduri, herald, papuşi uriaşe) – până la apusul soarelui.


Scena mică

Şcoala tinerilor scutieri şi a galeşelor domniţe, sub îndrumarea Cavalerului Hartmann,  Magister Cavalerismus

Ora 12.00 – Bordó Sárkány (Ungaria) – muzică medievală cu cimpoaie şi tobe 
                   Grupul Nosa (Bistriţa) – dans medieval
                  Naratorul trubadur – Povestiri medievale comice 
Ora 12.30 – Şcoala tinerilor scutieri şi a galeşelor domniţe, sub îndrumarea Cavalerului Hartmann,  Magister Cavalerismus
                    Iniţiere tineri scutieri 
                    Naratorul trubadur – Povestiri medievale comice
                    Şcoala de dans medieval 1
Ora 14.00 – Naratorul trubadur – Povestiri medievale comice
                  Scoala de dans medieval 2
                   Păpuşile Uriase

Ora 14.30 – Dansuri medievale – Grădiniţa nr.6 Bistrita, Grupa Maghiară
                   Parada Baby Party
Ora 15.00 – Teatrul de păpuşi Al. Misiuga – spectacol pentru copii 
Ora 15.30 – Concursuri interactive cu publicul ‘Cel mai voinic bistriţean’ 
                  (Trasul frânghiei, Scandenberg, Tras cu arcul la ţintă)
Ora 17.00 – Paladinii de Terra Medies– spectacol cu arme medievale
Ora 17.40 – Grupul Nosa (Bistriţa) – dansuri medievale

 

Scena Mare

Ora 15.00-16.00 – Probe de sunet (Bordó Sárkány)

Ora 16.00 – Cavalerii Gladius Dei (Sibiu) – spectacol cu arme medievale

Ora 17.00-18.00 – Probe de sunet (Desperado)

Ora 17.55 – Prezentarea programului

Ora 18.00 – Semnal Trompeţi 
                   Rondul Gărzii Cetăţii Bistriţei 

Ora 18.05 – Bordó Sárkány (Ungaria) – muzică medievală cu cimpoaie şi tobe  
                  Nosa

Ora 18.30 – Prezentarea meşterilor

Ora 19.00 – Rondul Gărzii Cetăţii Bistriţa

Ora 19.05 – Domniţa Bistriţei – concurs de frumuseţe şi cunoştinţe – finala.

Ora 19.45 – Înnobilări Cavaleri – cu Cavalerul Hartmann, Domn liber de Transilvania, Magister Cavalerismus

Ora 20.00 – Rondul Gărzii Cetăţii Bistriţa.

Ora 20.05 – Bordó Sárkány (Ungaria) – muzică medievală cu cimpoaie şi tobe
                  Nosa

Ora 20.40 – Domniţa Bistriţei – premierea.

Ora 21.05 – Menestrelii veacului XXI – Recital extraordinar DESPERADO (Cluj-Napoca)

Ora 22.10 – Închiderea oficială a Serbărilor Bistriţei Medievale.

Ora 22.30 – Cavalerii Gladius Dei (Sibiu) – Spectacol de jonglerii şi animaţii cu foc.

Ora 23.00 – “E noapte si e frig, seniori!